Ekonomi

ABD’li kanun yapıcılar ateşli silah perakendecileri için ödeme kodu istiyor

ABD Senatörü Elizabeth Warren öncülüğünde Demokrat milletvekillerinden oluşan bir koalisyon, ateşli silah perakendecileri için özel bir ödeme kodunun uygulanması için baskı yapıyor.

Çarşamba günü, aralarında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in de bulunduğu mali düzenleyicilere silah satışları için bir “satıcı kategori kodu” (MCC) benimsenmesini savunan bir mektup gönderdiler. Bu MCC, 2022 yılında uluslararası bir standartlar organı tarafından onaylanmıştır.

Toplam 33 senatör ve temsilciden oluşan grup, ödeme ağlarının ateşli silah perakendecilerinden veri toplamadaki rolünü netleştirmek için federal rehberlik istiyor. Özellikle, Visa (NYSE:V) ve Mastercard (NYSE:MA) gibi büyük ödeme kartı şirketleri, mevcut yasal belirsizlik nedeniyle yeni kodu uygulama çabalarını durdurdu.

MCC’ye yönelik baskı, eyalet düzeyindeki mevzuatın yamalı bohçaya döndüğü bir ortamda geliyor. Cumhuriyetçi çoğunluk tarafından yönetilen en az yedi eyalet, İkinci Değişiklik kaygıları nedeniyle kodun kullanımını kısıtlayan yasalar çıkarırken, Kaliforniya kodu benimsedi ve Colorado da benzer bir yasayı değerlendiriyor.

Yeni MCC, bireysel satın alımları detaylandırmayacak, ancak perakendecinin türünü, bu durumda silah mağazalarını tanımlayarak işlemleri kategorize edecektir. Yasanın savunucuları bunun finans kurumlarının şüpheli faaliyetleri tespit edip araştırmasına yardımcı olabileceğini ve silah şiddetinin önlenmesine yardımcı olabileceğini savunuyor.

Mektupta, Senatör Warren ve Pennsylvania’dan ABD Temsilcisi Madeleine Dean, silah mağazası MCC’yi çevreleyen farklı ve potansiyel olarak kafa karıştırıcı eyalet düzenlemeleri nedeniyle tutarlı federal direktiflere duyulan ihtiyacın arttığını vurguladılar. Bu talep, Warren tarafından bir yıl önce yapılan benzer bir çağrıyı yinelemektedir.

Hazine Bakanlığı, konuyla ilgili bir yorum yapmayan Para Birimi Denetçisi Ofisi (OCC) de dahil olmak üzere bağımsız düzenleyicilere sorular yöneltti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu