Haber

KKTC’nin kuruluşunun 40’ıncı yılı dolayısıyla Trabzon’da resepsiyon

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 40. yıl dönümü dolayısıyla Trabzon’da resepsiyon düzenlendi.

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, kentteki bir otelde düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucuları Fazıl Küçük, Rauf Denktaş, Bülent Ecevit olmak üzere operasyona katılan şehitleri andıklarını söyledi. ve bu günlere gelme mücadelesi veren Necmettin Erbakan’ı rahmet ve minnetle anıyorum.

Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu’da Türklerin çekilmesinin ardından kaosun devam ettiğini vurgulayan Yıldırım, “Biz her zaman Türklerin ve oradaki Müslüman halkın yanındayız. Hem Balkanlarda, hem Kafkaslarda, hem Ortadoğu’da, hem de Ortadoğu’da. elbette her zaman “Hepimiz biriz, her şeyle biriz. Biz Türkiye’yiz, Türk milletiyiz, tüm inanç çeşitliliğimizle ve kendini farklı hisseden tüm insanlarımızla.” sözlerini kullandı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Ataman da Kıbrıs’tan sonra en büyük kazancın Karabağ olduğuna dikkat çekerek, “İnşallah bundan sonra özgürleşecek yer Gazze ve Filistin olacaktır.” dedi.

KKTC’nin Trabzon Konsolosu Erek Çağatay, Kıbrıs Türk halkının bugün çatısı altında huzur ve güven içinde bağımsız, egemen ve özgür bir halk olarak yaşadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yıllar süren çabalar sonucunda kazandığını kaydetti.

Çağatay, “Kıbrıs Türk halkı olarak, büyük bir özveriyle kurduğumuz, geleceğimizin teminatı olan Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünde, yeni nesillere daha güzel bir gelecek sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özgürlük ve bağımsızlığımızın vazgeçilmez olduğu bilinciyle, Kıbrıs Türk halkının kendi kurumlarını doğru yönetebilmesi, kendi devletini, güvenini ve istikrarını koruyabilmesidir.” “Bizim için hayati önem taşıyor. Bizi her zaman ve her koşulda destekleyen Türkiye’ye şükranlarımızı sunuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Resepsiyona Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, protokol üyeleri, kurum yöneticilerinin yanı sıra gaziler ve davetliler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu