Haber

Haiti’de silahlı kişilerce rastgele açılan ateş sonucu 4 kişi öldü.

Haiti’nin güneydoğusunda sivilleri hedef alan silahlı kişilerce açılan ateş sonucu 4 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Bölgesel basına göre, başkent Port-au-Prince’in Fort Jacques semtinde silahlı kişiler sivillerin üzerine rastgele ateş açtı.

Haiti Ulusal Televizyonu’ndan yapılan açıklamada, “Kraze barye” adlı çetenin şahıslara düzenlediği silahlı baskında 4 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Kısa bir süre önce aynı bölgede bir başka silahlı saldırıda 5 kişinin hayatını kaybettiği paylaşılmıştı.

Uluslararası kuruluşlar, 2022 yılında silahlı çatışmalar ve güvenlik krizi nedeniyle ülkede 155 bin kişinin zorla yerinden edildiğini ve bu süre zarfında 2 bin kişinin cinayet sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

Haiti’deki toplumsal huzursuzluk, Temmuz 2021’de Başkan Jovenel Moise’nin öldürülmesi, aynı yılın Ağustos ayında meydana gelen ve 2.200’den fazla kişinin ölümüne ve on binlerce insanın yıkımına neden olan 7.2 büyüklüğündeki deprem, enflasyon, kolera olayları, adam kaçırma olayları. evler. ve son bir yılda şiddet arttıkça önemli ölçüde derinleşti.

Enflasyonun son yıllarda en yüksek seviyeye ulaştığı ülkede, nüfusun yüzde 40’ı gıda yardımına muhtaç durumdayken, kronikleşen çete çatışmaları yüzlerce kişinin ölümüne, binlercesinin de yerinden olmasına neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu