Haber

Japonya, Kuzey Kore’nin adımlarını yakından takip edecek

Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze geliştirme programlarının ülkesinin ve dünyanın güvenliğini tehdit ettiğini ve Kuzey Kore’nin adımlarını yakından takip edeceklerini belirtti.

Japonya Devlet Televizyonu NHK’nın haberine göre Matsuno, düzenlediği basın toplantısında Kuzey Kore ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Matsuno, Panmunjom Mütarekesi’nin 70. yıl dönümü kutlamaları da dahil olmak üzere Kuzey Kore’nin adımlarını yakından takip edeceklerini söyledi.

Kuzey Kore’nin nükleer ve füze geliştirme programlarının Japonya’nın ve dünyanın barış ve güvenliğini tehdit ettiğini ve “kabul edilemez” olduğunu söyleyen Matsuno, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarının Kuzey Kore’nin tam anlamıyla uygulanmasını sağlamak için diğer ülkelerle birlikte çalışacaklarını bildirdi. nükleer silahlardan arındırma .

Matsuno, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında 27 Temmuz’da gerçekleşen görüşmeye ilişkin soruyu yanıtsız bırakarak, “Japon hükümetinin Kuzey Kore’nin attığı her adım hakkında yorum yapmaktan kaçınacağını” kaydetti.

Kuzey Kore’nin füze testleri devam ediyor

ABD’nin Ohio sınıfı nükleer denizaltısı USS Kentucky’yi 42 yıl aradan sonra Güney Kore karasularına göndermesi bölgede gerilimi tırmandırdı.

USS Kentucky, 18 Temmuz’da Busan Limanı’na demirledi ve 3 günlük bir ziyaretin ardından 21 Temmuz’da Güney Kore sularından ayrıldı.

Kuzey Kore, 18 Temmuz’da Japonya Denizi (Doğu Denizi) yönünde kısa menzilli bir balistik füze testi gerçekleştirdi.

Japon hükümeti, 19 Temmuz’da yaptığı açıklamada, füzeyi test eden Pyongyang yönetimine protesto notası verildiğini kaydetti.

Güney Kore Genelkurmay Başkanları 22 Temmuz’da Kuzey Kore’nin Sarı Deniz’e birkaç seyir füzesi ve 24 Temmuz’da Japonya Denizi yönünde iki kısa menzilli balistik füze fırlattığını bildirdi.

Güney Kore Donanması sözcüsü Jang Do Young, 24 Temmuz’da yaptığı açıklamada, ABD’nin gönderdiği nükleer denizaltı USS Annapolis’in ülkeye geldiğini ve konvansiyonel özelliklere de sahip olan nükleer enerjili denizaltının devrildiğini kaydetti. silahlar, çeşitli malzemeleri yüklemek için Jeju Adalarına demirledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu